Krakowski Rynek Główny

Centralnym miejscem w tworzonych w dawnych czasach miastach był rynek. Podobnie wygląda to w przypadku Krakowa. W roku 1257 miastu nadano akt lokacyjny na prawie magdeburskim. Z aktu tego wynikało, że rozwój urbanistyczny miasta miał być oparty na zabudowie szachownicowej, w której centralne miejsce zajmuje rynek. Kwartały miasta miały stanowić kwadraty o bokach 200 na 200 metrów. Zgodnie z tymi wymogami dla rynku wyznaczono miejsce zajmujące 4 kwartały.

Powstanie Rynku zapoczątkowane zostało w XIII wieku. Powierzchnia rynku wynosi 4 hektary, co stanowi że jest to największy plac w mieście i zarazem jest jednym z największych rynków nie tylko w Polsce, ale także w Europie.

Przez Rynek przebiega Droga Królewska biegnąca od Bramy Floriańskiej do bram Zamku na Wawelu. Droga Królewska był to szlak, którym podążali przyszli królowie na swoje koronacje. Droga ta była też często ostatnią drogą królów wiedzionych w orszakach pogrzebowych do miejsca pochówku na Wawelu. Droga królewska miała swój początek na Kleparzu następnie poprzez Bramę Floriańską wiodła wzdłuż ulicy Floriańskiej, przez Rynek Główny dalej w ulicę Grodzką, Senacką, Kanoniczną. Wzdłuż tej drogi znajduje się wiele najważniejszych krakowskich budowli.

Wokół Rynku Głównego znajdują się zabytkowe kamieniczki. Współcześnie dolne rewiry kamieniczek zajmują najbardziej luksusowe krakowskie sklepy, restauracje, kawiarnie. Swoje siedziby mają tu również Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Międzynarodowe Centrum Kultury i wiele innych ważnych instytucji. Słynna krakowska restauracja Wierzynek i Hawełka mają swoje siedziby przy Rynku.

Na rynku znajduje się między innymi Wieża Ratuszowa, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, kościół św. Wojciecha. Uroku Rynkowi nadają kramy krakowskich kwiaciarek, oferujących szeroki asortyment kwiatów. Kwiaciarki są tak ważnym akcentem Rynku Głównego w Krakowie, że można je znaleźć w wielu utworach literackich, wierszach, piosenkach. Ich obecność uwieczniona jest też w wielu filmach, a także na wielu obrazach. Oprócz kwiaciarek słynne są też krakowskie gołębie, których całe stada „zamieszkują” rynek stanowiąc atrakcję dla turystów i przednią zabawę dla dzieci. U kwiaciarek można zaopatrzyć się w karmę dla gołębi i spędzić długie chwile na karmieniu tych ptaków. No oczywiście to czego nie może zabraknąć na krakowskim Rynku to słynne obwarzanki zwane tutaj bajglami.